Image default
Αθλητισμός

WIMBLEDON: ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΣΤΑ ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ ΓΙΑ ΦΕΝΤΕΡΕΡ ΚΑΙ ΜΑΡΕΪ

Ο Ρότζερ Φέντερερ προκρίθηκε στα ημιτελικά του Wimbledon με επική ανατροπή επί του Κροάτη Μάριν Τσίλιτς. Ο Ελβετός άσος είχε βρεθεί να χάνει 0-2 σετ, αλλά ο αντίπαλός του δεν άντεξε στην επίθεσή του και ο «βασιλιάς» έφτασε στη νίκη με 3-2 (6-7, 4-6, 6-3, 7-6, 6-3) ύστερα από 3 ώρες και 17 λεπτά παιχνιδιού.

Ο Φέντερερ, νούμερο 3 στο ταμπλό του αγγλικού τουρνουά, θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά τον Καναδό Μίλος Ράονιτς (Νο 6), ο οποίος επικράτησε τού «δήμιου» του Νόβακ Τζόκοβιτς, του Αμερικανού Σαμ Κουέρι με 3-1 (6-4, 7-5, 5-7, 6-4).

Με αυτή τη νίκη ο Φέντερερ ισοφάρισε το ρεκόρ του Τζίμι Κόνορς, που είχε παίξει έντεκα ημιτελικούς στο Wimbledon.

Στα ημιτελικά και ο Άντι Μάρεϊ, ο οποίος δυσκολεύτηκε απέναντι στον Τζο Βίλφριντ Τσόνγκα, του οποίου τελικά επικράτησε με 3-2 σετ (7-6, 6-1, 3-6, 4-6, 6-1).