Image default
Αθλητισμός

1-1 στο ντέρμπι ΠΑΟ – ΠΑΟΚ

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά και στο 8ο λεπτό, ο Μπεργκ έχασε μοναδική ευκαιρία με τον Γλύκο να απομακρύνει το τετ-α-τετ και στο 20′ απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα αφού ο Τζιώλης είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα για μαρκάρισμα του Ζέκα.

Δέκα λεπτά μετά ο Λέτο απείλησε τον Γλύκο ενώ στο 42′ ο ΠΑΟΚ απείλησε με το σουτ του Ροντρίγκεζ να κοντράρει στον Μολέδο και η μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ.

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Λέτο σέρβιρε για τον Μπεργκ, ο οποίος με υπέροχο σουτ βρήκε δίχτυα μέσα σε αποθέωση. Ωστόσο στο 49΄ ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ισοφαρίσει. Ο Ροντρίγκεζ έκανε την ατομική ενέργεια και βρήκε τον Χαρίση, ο οποίος με ωραίο σουτ διαμόρφωσε το 1-1.

Οι πράσινοι έχασαν σπουδαία ευκαιρία στο 77΄ με τον Μπεργκ να σημαδεύει το δοκάρι του ΠΑΟΚ και το 1-1 να μένει μέχρι τέλους.